RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN ( SLOT
30 MINIT )
Nama Kelas
|
Prasekolah
Seri Mawar
|
Bilangan
Murid
|
16 orang
|
Masa
|
9.00 – 9.30
pagi
|
Tarikh
|
18 Oktober
2012
|
Tunjang Utama
|
Komunikasi (
Bahasa Malaysia )
|
Tema
Subtema
|
Alam Hidupan
Haiwan Peliharaan
|
Standard
Pembelajaran Utama
|
BM 2.2.3 –
Bersoal jawab berdasarkan tema, minat
dan situasi semasa.
BM 3.5.1 –
Membatangkan ( mengeja sambil
membaca ) suku kata untuk
menjadi
perkataan.
|
Standard
Pembelajaran lain yang disepadukan
|
ST 3.1.2 – Mengenal pasti bahagian badan haiwan
KTI 1.1.5 –
Mewarnakan gambar dalam ruang tertentu
PM 12.1.1 –
Menjayakan aktiviti secara berkumpulan
|
Objektif
Pelajaran
|
Pada akhir
pengajaran murid dapat :-
1) Mengecam bunyi dan mengenali haiwan jinak
2) Membaca perkataan dengan betul
3) Menganalisis dan melabel bahagian badan
ikan.
|
Kemahiran
Berfikir
|
1)
Memberikan pendapat dan
mengenal pasti jenis-jenis haiwan peliharaan
2)
Menjana idea murid
|
Fokus MI
|
Kecerdasan naturalistik
|
Pengetahuan
Sedia Ada
|
Murid telah
mengetahui dan mengenali beberapa jenis haiwan peliharaan melalui pengalaman
sedia ada murid dari pembelajaran yang lalu.
|
Penerapan Nilai
|
Bekerjasama,
kasih sayang, menjaga dan memelihara haiwan
|
Alatan dan
Bahan
|
Komputer
riba, LCD, pembesar suara, gambar haiwan, kad perkataan, gam, kertasA4, pensel
warna
|
Fasa
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Pengajaran Pembelajaran
|
Nota
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan / Mencungkil
idea
( 7 Minit )
|
Sesi bersoal jawab
*membina pengetahuan
|
Penerangan guru secara
ringkas mengenai haiwan peliharaan.
1.1 Guru memperdengarkan
bunyi-bunyi haiwan dan meminta murid
mengenalpasti bunyi haiwan peliharaan.
1. 1.Guru menayangkan gambar jenis-jenis haiwan peliharaan kepada murid.
2.Contoh :
Guru bersoal
jawab dengan murid ciri-ciri haiwan tersebut dan bunyinya.
3.Guru mengaitkan soalan
dengan pengetahuan sedia ada murid
|
Murid mendengar
penerangan guru dan bersoal jawab.
Murid mendengar arahan
guru secara bertatasusila
1.Murid mendengar bunyi
haiwan dan meneka bunyi haiwan peliharaan.
2.Murid mengenali
jenis-jenis haiwan peliharaan yang
terdapat di persekitaran.
Murid memberi respon:
-.Murid menyatakan
mengenai ciri-ciri dan bunyi haiwan tersebut berdasarkan gambar haiwan
peliharaan yang telah dipaparkan
3.Murid menceritakan
pengalaman masing-masing
|
Strategi/Teknik
Penyoalan seluruh kelas
Perkembangan bahasa murid
KB ; menjana
Idea
ABM
Komputer riba
Pembesar suara
Gambar haiwan
|
Menstruktur semula idea
( 5 minit )
Menstruktur semula idea
( 5 minit )
|
Mencungkil perasaan ingin
tahu murid melalui inkuri penemuan
Penerangan beserta
aktiviti yang sesuai
|
1.Guru menunjukkan
bahagian badan ikan
2.Membimbing murid
menyebut nama bahagian badan ikan.
3.Guru meminta murid
mengeja suku kata menjadi perkataan yang betul
1.Guru membahagikan murid
kepada 5 kumpulan
Penerangan mengenai aktiviti
2.Guru akan mengedarkan
kad-kad perkataan bahagian badan ikan kepada kumpulan masing-masing
3.Guru meminta setiap kumpulan melabel bahagian badan ikan pada gambar
yang telah disediakan.
4. Mewarna gambar haiwan
|
1.Murid mengenali haiwan
peliharaan. Contoh: ikan
2.Murid menyebut nama
bahagian badan ikan
3. Murid mengeja perkataan tanpa bimbingan guru
1.Murid mendengar
penerangan dari guru
2.Murid memerhati dan mengaitkan pengalaman
|
Strategi/Teknik:
Mengaitkan pengajaran
lepas dengan pelajaran baru
Perkembangan bahasa murid
KB ; menjana
Idea
ABM
Kad perkataan
Gambar ikan
Strategi/Teknik:
Inkuairi penemuan
ABM
Kad perkataan bahagian
badan ikan
Gambar ikan
Nilai murni:
Kerjasama Berdikari
|
Aplikasi Idea
( 10 minit )
|
Menjalankan aktiviti
mengikut kumpulan yang telah ditetapkan
Melabel bahagian badan haiwan
|
1.Guru
meminta murid memulakan aktiviti
2.Guru
memantau dan memerhati hasil kerja murid
3.Murid menyelesaikan masalah
|
1.Murid bergerak dalam
kumpulan yang telah ditetapkan.
2.Murid mengenal pasti
bahagian badan ikan
3.Murid mengecam
perkataan nama bahagian badan ikan
4.Murid melabel bahagian
badan ikan. Contoh :
5.Murid mewarna gambar
mengikut kreativiti
|
Strategi/Teknik:
Menjalankan aktiviti kumpulan
diikuti pembentangan hasil kerja
Nilai :
Bekerjasama,
Berani mencuba
|
Penutup
( 3 minit )
|
Membuat kesimpulan
|
1.Bersoaljawab dan
mengemukakan beberapa soalan mengenai
haiwan peliharaan yang dipelajari dan penerapan nilai murni seperti menjaga dan menyanyangi haiwan
|
1.Murid menjawab soalan
guru dan menyatakan idea
|
Strategi/Teknik:
Penyoalan kepada semua
murid.
Perkembangan bahasa
Menjana idea
Nilai:
Sayangi haiwan
|
No comments:
Post a Comment